Az akut lumbágó tünetei: ezekre érdemes figyelni!

Elegendő egy rossz mozdulat és máris a lumbágóval kell szembenéznünk. A deréktájon jelentkező fájdalom akkor következik be, amikor a gerinc ágyéki szakasza nagyfokú terhelést kap. Ezt a betegséget nagyon sokszor összekeverik az isiásszal, de gyakran az isiász után a lumbágóval kell megküzdenünk. Az isiász minden esetben az ülőidegnél alakul ki, ekkor a farizomban érezhetünk nagyfokú fájdalmat.

Miről ismerjük fel a lumbágót?

Nagyon sokfajta derékfájdalom létezik, ezért a lumbágót felismerni nem a legkönnyebb feladatok közé tartozik. Amennyiben a fájdalom 2-3 nap után sem akar megszűnni, akkor mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni. Az aszimmetrikusan jelentkező intenzív fájdalom már utalhat lumbágóra is. A fájdalom csökkenthető, ha a derekunkat kiemeljük, így ezt a testtartást veszi fel minden lumbágóval küzdő. Kiegyenesedni senki sem tud, így az ellenkező oldali terhelés miatt a fájdalom még erőteljesebb lesz. Nyomásra és érintésre is érzékennyé válik az adott terület és ébredés után még erősebb lesz a fájdalom. Gerincsérv, gerincben kialakuló gyulladás, valamint különféle fejlődési rendellenességek is okozhatnak lumbágót.

Mi miatt alakulhat ki lumbágó?

Leggyakrabban az ülő munkát és a fizikai túlterhelést okolhatjuk emiatt. A terhelés és az ülés következtében a gerinc melletti izmok megfeszülnek és a csigolyák mozgása beszűkül. A több irányba való hajlongás korlátozottá és egyben fájdalmassá is válik. A lumbágó okairól és tüneteiről a Gyógytornászom rendelő is írt egy részletes cikket.

Hogyan lehet kezelni?

Többféle módszer is létezik a lumbágó kezelésére, így például a gyógytorna, ami ráadásul hosszú távú megoldást kínál. A terápia során a szakember olyan gyakorlatokat tanít be, amelyek a testünk öngyógyító folyamatait indítják be és ezáltal lecsökkentik a gyógyulási időt. Az intenzív órák során olyan gyakorlatokat kell elvégezni, amelyek támogatják a gerincet, azaz segítenek az izmok regenerálódásában. Általában nyújtó és lazító gyakorlatokat végeztetnek el, amelyek kihatnak a gerinc mellett elhelyezkedő izmokra is. Ezek a célzott gyakorlatok nem járnak fájdalommal, maximum kellemetlen érzéssel, hiszen az izmokat fel kell oldani. A folyamatos tornával a tünetek enyhíthetők és kitartó munkával meg is szüntethetők. A kiváltó ok kezelésével a lumbágó újabb kialakulásának esélye a minimálisra csökken. A szakember életmód tanácsokkal segíti a pácienseket, amelyeket érdemes betartani a teljes kúra alatt.

Az is elképzelhető, hogy nem alkalmazzuk a gyógytornát, de ebben az esetben elhúzódhat a gyógyulási folyamat és a krónikus fájdalom napi szinten kínozni fog bennünket. Mivel nem történik meg az izmok ellazítása, ezért a feszes izomzat még nagyobb problémákat fog a későbbiekben okozni, amelyeknek a kimozgatása még nehezebb és hosszadalmasabb folyamat lesz. Sok esetben a torna ilyenkor már nem tud segíteni és műtétre is sor kerülhet.